Vědci ze všech koutů světa ještě nezjistili, že my také chceme zjistit!

Vědci ze všech koutů světa ještě nezjistili, že my také chceme zjistit!

Kolikrát jste už četli články typu američtí, britští, či jiní světoví vědci něco naprosto úžasného zjistili? Navíc ještě vznešeně se vyjímající pod rubrikou VĚDA. Vzpomínáte? V článku možná padala i jména světových univerzit, institutů nebo dokonce osob, které se na výzkumu podílely.

Nezbývá nám než věřit?

Výsledky výzkumů mohou být jistě zajímavé, i když je někdy velmi těžké uvěřit tomu, čím se slavní vědci zabývají a k jak překvapivému závěru přišli!

Nicméně, byť sebezajímavěji téma výzkumu či jeho závěr zní, informace o výzkumech jsou čtenářům předkládány jako fakt. Bez možnosti zjistit o výzkumu víc. Poskytují pouze jakési vágní tvrzení o tom, že vědci údajně někde něco zjistili.

Někdy výzkumy odkazují i na další „důvěryhodné“ studie. Jejich dohledatelnost se blíží nule. Příkladem je citát z článku o psech, kteří vědomě manipulují lidmi ve svůj prospěch.

„Před časem se totiž v jiné studii podařilo dokázat, že i některé opice dokáží změnit výraz, pokud si jsou vědomy toho, že je někdo pozoruje.“ [1]

Chcete vědět o výzkumu víc? Máte smůlu.

Chcete-li o výzkumu znát podrobnosti, rozhodně vám autor článku neusnadní vaše hledání. A přitom by stačilo uvést přesně zdroj, ze kterého čerpá. Tím byste si jako čtenáři takového článku mohli sami zjistit víc. Možná byste přišli na to, že to v tom výzkumu bylo celé tak trochu jinak. K uvedení zdroje by skvěle posloužila tzv. bibliografická citace zdroje.

Co je bibliografická citace?

Jedná se o soubor údajů o zdroji uvedených za sebou tak, aby bylo možné přesně určit pramen myšlenky, informace.

Není uvést zdroj jako uvést zdroj

V některých článcích, se jejich autoři v textu zmiňují, odkud informaci čerpali. I když velmi chabě. Jako příklad uvádím citaci z článku, který ohromuje faktem, že káva je prevenci cukrovky.

„Zpráva uvedená na webu lékařského listu Diabetologia uvádí, že pitím minimálně jednoho a maximálně tří šálků kávy denně po dobu 4 let výrazně snížíme riziko vzniku diabetu 2. typu. Výsledky studie vychází z dlouhodobého zkoumání vzorku čítajícího 120 000 lidí.“[2]

Zkuste si prohledat lékařský list Diabetologia a zjistit o tomto tvrzení víc. Obávám se, že to bude trošku problém. 😊
Je jasné, že nemůžeme ke všem článkům tohoto typu přistupovat „vědeckým způsobem“. Ale posuďte sami. Má smysl číst něco takového, když ani nemáte možnost opřít se o reálná fakta?

Je čas na změnu

V internetovém prostředí se uvádění bibliografických citací zdrojů bohužel zatím moc nenosí. Věřím, že se to jednou změní. Já osobně se tomu budu snažit pomoct. Půjdete do toho se mnou?
Pokud vy sami přispíváte články, prezentacemi, videi apod. do prostředí webu, uvádějte zdroje vámi publikovaných informací. A dělejte to tak, aby se ke zdrojům dostali i vaši čtenáři.

Nechápete, proč uvádět zdroje?

Přečetli jste si můj článek, ale stále nemáte jasno, proč máte uvádět citace zdrojů? Stáhněte si zdarma můj ebook

A kdybyste někdy chtěli citovat tento článek, můžete využít tuto bibliografickou citaci. Jen si v ní upravíte datum citování na aktuální datum dne, kdy článek citujete.

TEPLÍKOVÁ, Zuzana. Vědci ze všech koutů světa ještě nezjistili, že my také chceme zjistit. 13. 7. 2018 In: Svět citací podle Zuzky [online]. © 2018. [cit. 2018-??-??]. Dostupné z: https://zuzanateplikova.cz/vedci-ze-vsech-koutu

A ještě úkol pro vás…

Najdete na internetu také příspěvky o tom, co všechno světoví vědci zjistili? Teď už na ně můžete pohlížet kritickým okem a všímat si, jaké zdroje uvádějí. Napište mi do komentářů, co víte, že vědci ještě zjistili včetně odkazu na konkrétní článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *